انواع گودبرداری در زمین های مختلف چطور انجام می شوند؟

گودبرداری را می توان بسته به وضعیت های مختلف، در انواع گوناگونی جای داد. یکی از روش های تقسیم بندی انواع گودبرداری را باید گودبرداری بسته به جنس زمین و نوع پوشش آن بدانیم. بدیهی است که صخره ای یا خاکی بودن زمین، گلی بودن یا آسفالتی بودن و … می توان در انجام گودبرداری موثر بوده و روال انجام آن و حتی نوع تجهیزات لازم را متفاوت سازد.

 

انواع گودبرداری

انواع گودبرداری به لحاظ نوع پوشش زمین را می توان در گروه های زیر جای داد:

 

گودبرداری زمین آسفالتی

در این شکل از گودبرداری باید ابتدا آسفالت کنده و تخریب شده، سپس مراحل بعدی مطابق گودبرداری معمولی و زمین خاکی انجام شود.

 

انواع گودبرداری

 

گودبرداری سنگی

در این شکل از گودبرداری با زمینی روبرو هستیم که سطح آن صاف نبوده و سنگ و صخره ای دیده می شود. این به واقع سخت ترین و زمان برترین نوع گودبرداری است و برای انجام آن، باید از دستگاه های برداشت سنگ و صخره و خرد کردن آن ها استفاده شده و نیازمند هزینه و طول زمان بالاتری است.

 

گودبرداری زمین گلی

در صورتی که با یک زمین گلی روبرو باشیم، برای گودبرداری باید حتما سازه نگهبان تعبیه گردد. در زمین های گلی و مرطوب، احتمال ریزش و تخریب بیشتری وجود داشته و به هر ترتیب وجود رطوبت در خاک، انجام کار را پیچیده تر می سازد.

 

انواع گودبرداری

 

گودبرداری سطحی

گودبرداری سطحی به نوعی از گودبرداری زمین گفته می شود که تنها لایه های رویی خاک جهت هموارسازی برداشت شده و به عمق بیشتری وارد نمی شویم.

بدیهی است که پیش از اقدام به گودبرداری، نوع آن به درستی سنجیده شده و سپس روش و الگوی لازم برای شروع کار در طراحی ابتدایی گودبرداری آورده خواهد شد. هر یک از این انواع گودبرداری طراحی خاص خود را نیاز داشته و باید از تجهیزات لازم برای هر یک از آن ها، استفاده کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید
+