سازه نگهبان چیست و چه کاربردی دارد؟

زمانی که می خواهیم به فاز اجرایی گودبرداری وارد شویم، ابتدا باید ایمنی سازی گود جهت حفظ ایمنی تیم مجری و نیز ساختمان های مجاور به درستی صورت بگیرد. ایجاد سازه نگهبان یکی از روش های پایدارسازی گودبرداری است که می توان از طریق آن پایداری مورد نظر را به دست آورد. پایدارسازی گود بیش از هر اقدام دیگری در گام های نخست حفاری اهمیت دارد و هیچ گونه لغزشی در این مورد، پذیرفتنی نیست.

 

سازه نگهبان

پیش از هر چیز باید بدانید که خاک به صورت ذاتی تمایل به ریزش دارد و باید به وسیله مهندسی، مقابل آن گرفته شود. سازه نگهبان در حقیقت یک سازه کاملا موقت است که داخل خاک ساخته می شود و به وسیله آن از ریزش دیواره های محل گودبرداری شده، جلوگیری می شود.

سازه نگهبان

 

همین طور ریسک های رانش خاک و زمین نیز با ایجاد سازه نگهبان برطرف خواهند شد. این سازه با در نظر گرفتن عمق حفاری، مساحت آن، ساختمان های مجاور، نوع خاک و میزان تراکم آن و سایر موارد، طراحی شده و ایجاد خواهد گشت.

رانش ها و حرکت های افقی خاک محل گودبرداری و دیواره های آن، بزرگترین ریسکی است که حین گودبرداری با آن روبرو هستیم و از این جهت حتما باید سازه نگهبان با اصول و استانداردهای خود ساخته شود. لازم به توضیح است که این سازه باید کاملا مهندسی ساز بوده و قدرت لازم برای ایجاد ایستایی و مقاومت در گود را داشته باشد.

سازه نگهبان

 

پایدارسازی گود به روش های مختلفی چون انکراژ، نیلینگ، خرپا، سپرکوبی، دوخت به پشت، شمع گذاری و … انجام می شود که هر یک مشخصات خاص خود را داشته و به نوعی در استحکام بخشی به گود و دیواره های آن، کمک قابل توجهی خواهند کرد.

استفاده از این روش ها و نیز ساخت سازه نگهبان در شکل حفاری مدرن باید همیشه مورد توجه قرار داشته باشد، اما در زمین های دارای سطح آب های زیرزمینی بالاتر، از اهمیت به مراتب بالاتری برخوردار خواهند بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید