دانلود 4 فایل کامل استاندارد و ضوابط معماری سینما

نوع پرده نمایش در سینما بر اساس ابعاد سالن، قدرت پروژکتور، بهره روشنایی و میزان روشنایی پرده انتخاب می شود. اندازه پرده نیز بر اساس عرض سالن نمایش در قسمت جلوی آن، ارتفاع و عمق سالن و با در نظر گرفتن فضایی در دو طرف پرده تعیین می شود. در این مطلب با دانلود 4 فایل کامل استاندارد و ضوابط معماری سینما در خدمت شما خواهیم بود.

در فضای انتظار نیاز به سرویس بهداشتی نیز هست. برای 8 توالت و دستشویی به 11/29 متر مربع فضا احتیاج است. طراحی و اجرای سرویس های بهداشتی باید به گونه ای باشد که شستشو و گندزدائی مستمر تمام بخش ها، دیوار ها و کف امکان پذیر باشد.

جنس صندلی های سالن نمایش باید از موادی مقاوم، قابل شستشو و غیرقابل اشتعال باشد. از نظر آکوستیکی نیز صدایی که صندلی ها جذب می کنند نباید وابسته به وجود یا عدم وجود تماشاگر در سالن باشد. چیدمان صندلی های سالن های سینما همانند چیدمان صندلی های آمفی تئاتر است.

در معماری سینما قسمت اداری شامل فضاهای مختلفی می شود:

 • اتاق رئیس: اتاق رئیس از نظر استراتژیک باید در بهترین نقطه قرار داشته باشد. معمولا اتاق رئیس با اتاق جلسات ترکیب می شود؛
 • بخش حسابداری: در این بخش ۱۶ متر مربع برای خود اتاق و فضایی ۵ متر مربعی برای بایگانی و فضایی به مساحت ۱۶ متر مربع برای مرکز کامپیوتر نیاز است؛
 • اتاق آرشیو: ۱۶ متر مربع برای اتاق بایگانی آرشیو که ۱۵ فایل را در خودش جا می دهد و ۹ متر مربع اتاق برای مسئول اتاق آرشیو و ۲۰ متر مربع هم برای مرکز اسناد سالن نیاز است.

برای افزایش بازده بناهای مختلف از قبیل موزه، سینما، کتابخانه و سایر بناهای آموزشی و فرهنگی باید اصول و استانداردها درنظر گرفته شود. هر بنا با توجه به کارآیی آن نیاز به ایجاد فضاهای مختلفی دارد که در طراحی آن باید مد نظر فرار گیرد.

یک – ارگونومی در سالن های سینما

حضور در سینما همیشه بعنوان یکی از سرگرمی های مورد علاقه مردم به شمار می رود. ساخت اولین سینما در ایران به سال 1305 بر میگردد که سینما گراند هتل با ظرفیت 500 نفر افتتاح شد. طبق استاندارد معماری سینما برای هر نفر باید 35 سانتی متر فضا در نظر گرفته شود.

معماری سینما

در این پاورپوینت بطور کامل به ضوابط معماری سینما و مبحث ارگونومی در آن پرداخته شده است. بررسی استانداردهایی سینما از جمله اتاق پروژکتور وملحقات آن، صندلی ها، سیستم صوتی، رنگ و صدا، و نور از جمله بخش های مهم این پاورپوینت به شمار می روند.

 • نوع فایل : پاورپوینت – 22 اسلاید
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید

 

دو – پاورپوینت معماری و سینما

حداکثر ظرفیت قسمت تماشاگران به شکل انتخاب شده و محدودیت های صمعی و بصری موجود که شاخص آنها نوع تولید برنامه است بستگی دارد. سایر عوامل موثر در این زمینه شامل سطوح، خطوط دید، آکوستیک تراکم رفت و آمد و اندازه و شکل سکو می شوند. طول ردیف ها در سالن حداکثر 16صندلی به ازای هر راهرو است.

در صورتی که برای هر 3-4 راهرو یک در خروجی جانبی به عرض ۱ متر در نظر گرفته شود به ازای هر راهرو 25 صندلی مجاز است. برای تماشاچی نشسته در سالن سینما حداقل باید ۵/۰ مترمربع فضا در نظر گرفته شود.  تحلیل تطبیقی مفهوم حرکت در فضای سینما و معماری، تاثیرسینما بر معماری، بررسی تاثیر معماری بر سینمای اکسپرسیونیست از جمله بخش های این پاورپوینت به شمار می روند.

 • نوع فایل : پاورپوینت – 25 اسلاید
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید

 

سه – نمونه موردی سینما

فضای کافی شاپ نیز در سالن انتظار در نظر گرفته می شود. در کافی شاپ به ازای هر میز ۴ نفره به ۷۶/۵ متر مربع فضا نیاز است. یعنی برای ۵۰ نفر به ۱۲ میز ۴ نفره یا ۲۴/۹۳ متر فضا احتیاج داریم؛ البته باید یه این مساحت ۱۵ متر مربع فضای مورد نیاز برای آشپرخانه و فروش را نیز اضافه کنیم.

معماری سینما

این پاورپوینت به بررسی نمونه موردی سینما مرکزی شهر بوسان در کشور کره جنوبی اختصاص یافته است. این سینما در سال 2005 ساخته شده است و یکی از زیباترین معماری های مرتبط با سینما در کل دنیا را دارا می باشد. در این پاورپیونت پلان های این سینما نیز موجود می باشد.

 • نوع فایل : پاورپوینت – 28 اسلاید
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید

 

چهار – ضوابط طراحی سینما

اسکلت پرده نمایش باید ۳۰ سانتی متر بزرگتر از پرده باشد. به این ترتیب نصب پرده آسان تر خواهد بود. اسکلت باید حدود ۹۰ سانتی متر از پشت پرده فاصله داشته باشد. این فضا برای نصب بلندگوها نیاز است. سیستم های تهویه هوا اعم از ورودی یا خروجی هوا یا سیستم های تاسیساتی نباید در پشت پرده تعبیه شوند.

به ازای هر ۶ نفر ظرفیت سالن به ۱ متر مربع فضا در سالن انتظار نیاز است. برای مثال در سالن نمایشی با ظرفیت ۳۴ نفر به سالن انتظاری به مساحت ۳۴ متر مربع نیاز است. برای اینکه افراد متراکم نباشد و به اندازه ۲ نفر فضای آزاد داشته باشند معمولا عدد فوق در ۳ ضرب می شود. یعنی برای سالن نمایشی با ظرفیت ۲۰۰ نفر سالن انتظاری با ظرفیت ۱۰۲ متر مربع در نظر می گیریم.

 • نوع فایل : پی دی اف – 85 صفحه
 • برای دانلود به انتهای مطلب مراجعه کنید

 

دانلود 4 فایل کامل استاندارد و ضوابط معماری سینما

علاوه بر این برای طراحی فضاهای مختلف ضوابط و قوانینی تعیین شده است که در طراحی باید لحاظ شوند. سینما نیز با توجه به کارکرد آن به فضاهای مختلفی از قبیل گیشه، سالن انتظار، سالن نمایش، پرده نمایش، کافی شاپ، سرویس های بهداشتی و بخش های اداری خدماتی نیاز دارد. در متن مقاله جزئیات مربوط به هرکدام از فضاها اشاره شد. در طراحی معماری سینما باید به اصول و استانداردهای مربوط به تمام این بخش ها توجه شود.

موارد موجود در پکیج (توضیحات هر مورد در بخش های بالایی گفته شده است ):

 • یک – ارگونومی در سالن های سینما (پاورپوینت – 22 اسلاید)
 • دو – پاورپوینت معماری و سینما (پاورپوینت – 25 اسلاید)
 • سه – نمونه موردی سینما (پاورپوینت – 28 اسلاید)
 • چهار – ضوابط طراحی سینما (پی دی اف – 85 صفحه)

 

قیمت (همه موارد بالا با هم) : 45/500 تومان

 

لینک دانلود بلافاصله بعد از خرید نمایان می شود.

 


در صورت هرگونه مشکل با شماره 09307490566 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *