طراحی گودبرداری چیست و شامل چه مراحلی می شود؟

پیش از شروع اجرای گودبرداری، لازم است که طراحی گودبرداری به درستی انجام شود. در این طراحی سه فاکتور باید به درستی تعیین گردند. این سه فاکتور شامل طول، عرض و عمق گودبرداری هستند. به این شکل که باید مشخص شود محدوده گودبرداری، چه طول و چه عرضی خواهد داشت. به جز آن فاکتور بسیار با اهمیت دیگر، عمق گودبرداری است. پس از تعیین طول و عرض منطقه تحت گودبرداری، این محدوده به صورت خطوط نقطه نقطه تعیین خواهد شد.

 

طراحی گودبرداری

 

طراحی گودبرداری

پس از طراحی گودبرداری، لازم است که گوشه های مساحتی که قرار است خاک برداری روی آن صورت بگیرد، کاملا مشخص شده و نقاط معیار تعیین گردند. لازم به ذکر است که بسته به تعداد طبقات زیرزمینی سازه ای که قرار است در محل گودبرداری ساخته شود، عمق آن مشخص خواهد شد. البته نمی توان تنها با تکیه بر این فاکتور، عمق گودبرداری را تعیین کرد و عوامل دیگری از جمله ساختمان های مجاور، کیفیت و مقاومت خاک، سطح آب های زیرزمینی و غیره نیز موثر خواهند بود.

 

طراحی گودبرداری

 

در گام بعدی نوع سازه نگهبان نیز تعیین می گردد و باید برای انتخاب نوع آن، فاکتورهای زمین بررسی شده و بهترین نوع پایدارسازی خاک تعبیه شود تا سطح ایمنی سازی و مقاوم سازی بالاتری در محل گودبرداری به وجود بیاورد. (در شرایطی لازم است که بخش هایی از خاک که سستی بیشتری دارند، به صورت خاص مقاوم سازی شده و تقویت گردند.)

در نظر داشته باشید که طبق نقشه، ممکن است نیاز به ساخت چاه، لوله کشی یا هر گونه تاسیسات زیرزمینی پس از برداشت خاک داشته باشیم و این موارد نیز باید از پیش در نقشه آورده شده باشند و مطابق با چیزی که در نقشه داریم، در این گام عمل خواهد شد. انجام صحیح و علمی طراحی گودبرداری در موفقیت اجرای آن، از اهمیت زیادی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید