مدت زمان گودبرداری ؛ گودبرداری چند روز طول می کشد؟

مدت زمان گودبرداری تابعی از مسائل گوناگون است و بسته به این که زمین مورد نظر برای انجام عملیات حفاری، چه ابعادی داشته و از چه وضعیتی برخوردار باشد، طول مدت شروع تا پایان گودبرداری، مشخص خواهد شد.

مدت زمان گودبرداری

مدت زمان گودبرداری

این که گودبرداری چه مدتی طول می کشد، به عوامل زیر بستگی خواهد داشت:

جنس خاک: جنس خاک تاثیر مستقیم در زمان گودبرداری دارد و در صورتی که با خاک سخت روبرو باشیم و به ویژه در آن تاسیسات قبلی کار گذاشته شده باشد، مراحل انجام گودبرداری با ملاحظات بیشتری همراه بوده و مدت زمان آن بیشتر خواهد شد.

 

مساحت گودبرداری: بدیهی است که مساحت گودبرداری در مدت زمان انجام و اجرای آن، تاثیرگذار خواهد بود. هر آن قدر که زمین تحت گودبرداری، بزرگتر و وسیع تر باشد، زمان اجرای آن بیشتر خواهد بود.

 

عمق گود: عمق گود نیز در این راستا تعیین کننده است. در شرایطی که عمق گودبرداری بیشتر باشد، مدت زمان اجرای آن نیز بیشتر خواهد بود.

 

نوع سازه نگهبان: با توجه به این که مهندسین چه نوع سازه نگهبانی را برای گودبرداری انتخاب کرده باشند، زمان اجرا را تا حدودی تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

 

تعداد بیل مکانیکی: در صورتی که تعداد بیل مکانیکی بیشتر باشد، اجرای گودبرداری سریع تر انجام خواهد شد و به ویژه در زمین های با متراژ بزرگ، این موضوع بسیار محسوس خواهد بود.

مدت زمان گودبرداری

تعداد کامیون حمل نخاله های خاک: تعداد کامیون حمل نخاله های خاک و در واقع خاک های برداشت شده از زمین، نیز در به پایان رسیدن زمان گودبرداری موثر است و در شرایطی که کامیون های بیشتری در رفت و آمد باشند، مدت زمان اجرای پروژه، کوتاه تر می شود.

میزان رطوبت خاک: بالا بودن رطوبت خاک، موجب می شود تا زمان گودبرداری افزایش یابد و به این شکل تراکم خاک بالا رفته و وزن بیشتری نیز پیدا می کند.

نکته: البته در نظر داشته باشید که باز ماندن گود، پس از انجام حفاری نمی تواند و نباید به طول انجامیده و به دلایل ایمنی و فنی، لازم است که در اسرع وقت، نسبت به ایجاد فوندانسیون ساختمان و سایر مراحل کار، اقدام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید