مراحل گودبرداری چیست و در هر مرحله چه اقداماتی صورت می گیرد؟

گوبرداری یکی از حساس ترین مراحل ساخت و ساز یک بنا محسوب شده و لازم است که با دقت و مهارت و دانش کافی انجام پذیرد. هر یک از مراحل گودبرداری اهمیت خاص خود را داشته و نمی توان هیچ یک از آن ها را از قلم انداخت.

 

مراحل گودبرداری

 

نمونه برداری از خاک

نخستین مرحله گودبرداری نمونه برداری از خاک و تست کیفیت و میزان تراکم آن است.

 

 مراحل گودبرداری

 

طراحی چهارچوب ساختمان

در گام بعدی خطوط مرزی و طراحی کلی چهارچوب ساختمان بر زمین مورد نظر صورت خواهد گرفت. این مرز گودبرداری را مشخص می کند.

 

تعیین طول، عرض و عمق گودبرداری

در مرحله سوم باید طول، عرض و عمق گودبرداری به درستی تعیین شود و دیگر مراحل عملیاتی دقیق مطابق با این طول، عرض و عمق صورت خواهد گرفت.

 

خط کشی با پودر گچ

با پودر گچ، روی زمین خطوط لازم کشیده شده و دو تا چهار نقطه از خاک برای بررسی های لازم، گزینش می شوند.

 

ایجاد سازه نگهبان

در گودبرداری محدود که ساختمان هایی در مجاورت محل گودبرداری داریم، در اکثر مواقع لازم است که حتما سازه نگهبان (بسته به شرایط و ابعاد گود و میزان عمق آن، نوع سازه نگهبان و روش پیاده سازی آن، تعیین خواهد شد.) تعبیه شود.

 

مراحل گودبرداری

 

شروع گودبرداری

اکنون نوبت به شروع گودبرداری می رسد و بسته به تشخیص مهندسان، گودبرداری به وسیله تجهیزات لازم آغاز خواهد شد. با برداشتن هر مرحله از خاک، لازم است که تخلیه آن در فاصله منطقی از گود صورت بگیرد، زیرا در غیر این صورت بیم آن وجود دارد که با وزش باد شدید یا بارش باران، خاک شسته شده و دوباره به سمت گود روان شود. از این جهت ایده آل ترین حالت تخلیه خاک به طور کامل از محل است، اما از آن جایی که در فاز عملیاتی چنین چیزی ممکن نیست و هزینه بیشتری ایجاد می کند؛ غالبا خاک را در فاصله قابل قبول از محل گود قرار داده و به یک باره یا در صورت وسعت زیاد در چند نوبت، از محل گودبرداری خارج می کنند.

نکته: در نظر داشته باشید که حتما باید دورتادور گود، بسته شده و علائم ایمنی و هشدار قرار داده شوند. این موضوع به ویژه در ساعات شب و تاریکی ریسک های زیادی را در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید