بهترین روش های پایدارسازی گود کدامند؟

در فاز گودبرداری ساختمان، روش های پایدارسازی گود از اهمیت زیادی برخوردار هستند. به واقع اگر تصمیم درستی در خصوص پایدارسازی گرفته نشده و در فاز اجرایی به کار برده نشود، گودبرداری به اقدامی بسیار پرریسک تبدیل خواهد شد. به ویژه کمی به درازا کشیدن باز ماندن گود (که البته نباید بیش از زمان استاندارد باز بماند)، خطرات بیشتری را به وجود می آورد.

از این روی لازم است که بسته به شکل زمین و عمق که خاک برداری می شود، نسبت به انتخاب و اجرای یکی از روش های پایدارسازی گود اقدامات لازم صورت بگیرد.

 

روش های پایدارسازی گود

روش های پایدارسازی گود را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

1) روش انکراژ (تای باک یا دوخت به پشت): در روش انکراژ از روش های پایدارسازی گود، باید حفره هایی در عمق پایداری خاک ایجاد شده و داخل آن ها کابل های در هم تنیده فولادی قرار بگیرد. پس از آن نیز داخل حفره ها دوغاب ریخته می شود تا محکم سازی به خوبی شکل بگیرد. در این متد، جک هایی داریم که حین وارد کردن دوغاب کشیده شده و پس از محکم شدن دوغاب، آزاد می شوند تا درگیری کابل های فولادی با خاک بالا رفته و استحکام گود بیشتر شود.

پایدارسازی گود

 

2) روش دیواره دیافراگم: در این روش همان طور که از نام آن می توان حدس زد، باید ابتدا جایگاه دیواره نگهبان حفر شود. پس از آن، نوبت به تزریق سیمان و گل بنتونیت می رسد. این ترکیب از ریزش دیواره جلوگیری خواهد کرد. پس از آرماتوربندی دیوار، بتن ریزی انجام شده و گود ایمن سازی می شود.

روش های پایدارسازی

 

3) روش خرپایی: در روش خرپایی، المان هایی که پیشتر در شمع های دیواره گود آرماتوربندی شده محکم شده اند، به صورت مورب به سطح گود وارد می شوند.

 

پایدارسازی گود

4) روش مهار متقابل: در این روش المان هایی به صورت افقی از دو دیواره روبروی گود، به هم متصل شده و در ارتفاعی بالاتر از ارتفاع گود قرار می گیرند. معمولا بخش انتهایی این المان های شیب دار (بخشی که به سطح گود رسیده) را نیز آرماتوربندی می کنند.

روش های پایدارسازی

 

5) روش نیلینگ (میخکوبی یا مهاربندی): برای استفاده از روش نیلینگ ابتدا حفاری تا عمق پایداری خاک انجام می شود. بعد از آن باید هر یک از دیواره های خاک، به شکل مایل حفاری شود. (قطر این حفاری بسته به عمق پلان گودبرداری خواهد داشت و معمولا 15 است.) با انجام حفاری، در هر یک میلگرد قرار داده و داخل فضای باز حفره، دوغاب ریخته می شود تا میلگرد کاملا در جای خود محکم گردد.

پایدارسازی گود

 

6) روش شمع گذاری یا pile: در این الگو، با در نظر گرفتن شرایط گود چاه هایی با قطر و ارتفاع مناسب ایجاد شده و در آن ها بتن ریزی می شود. در این روش ممکن است از شمع های درجا یا پیش ساخته استفاده می شود.

گودبرداری

 

7) روش سپرکوبی: در این الگو سپرها به شکل ورقه های فولادی در طرفین گود کوبیده می شوند. در گام بعدی خاک برداری صورت گرفته و پس از آن تیرهای پشت بند افقی روی سپرها قرار می گیرد و المان های قائم به شکل عمود به پشت بندها متصل می شوند.

گودبرداری

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید