پی های گسترده در چه موقعیت هایی مورد استفاده قرار می گیرند؟

پی های گسترده یکی از انواع پی ها و فوندانسیون ساختمانی هستند که به عنوان گزینه جایگزین فوندانسیون چاهی مورد استفاده قرار می گیرند. به واقع زمانی که استفاده از پی سطحی مناسب نباشد و کارآمدی لازم را از خود نشان ندهد، پی گسترده را به جای آن به کار می گیرند.

پیشتر گفتیم که انواع پی های ساختمان به لحاظ شکل اجرا و مصالح مورد استفاده در آن ها، در شرایط مختلف انتخاب می شوند و این نوع فوندانسیون یکی از بهترین و کارآمدترین انواع پی ساختمان است.

پی های گسترده

پی های گسترده

در شرایطی که خاک وضعیت مناسبی نداشته و تحمل بار ساختمان را از خود نشان ندهد، از پی های گسترده استفاده می شود تا پخش بار سازه به شکلی گسترده در سطح زمین پراکنده شده و ظرفیت تحمل پایین خاک، به این شکل کاور شود.

همین طور در صورتی که بنای ساختمان با یک طبقه منفی همراه شده و در پلان آن چنین طرحی وجود داشته باشد، پی های گسترده از بهترین گزینه ها محسوب می شوند.

به علاوه در سازه هایی که ستون ها فاصله نزدیکی نسبت به یکدیگر داشته باشند، پی های گسترده بهترین گزینه خواهند بود.

 

 

برای ایجاد پی ها گسترده، دال بتنی یا همان دال تیر تی شکل به شکل کاملا گسترده شده و سراسری در محوطه سازه، قرار می گیرد. به واقع با ایجاد این پی، تمام سطح کف نقش فوندانسیون بنا را ایفا خواهد کرد و این باعث می شود تا بار ساختمان به شکلی متوازن و یکنواخت در تمام سطح پخش گردد.

به این ترتیب با استفاده از این نوع پی یا فوندانسیون ساختمان، می توان از عدم نشست سازه در خاک یا سقوط و ریزش آن، تا حدود زیادی اطمینان حاصل کرد. البته لازم به ذکر است که این پی نیز باید توسط افراد متخصص و مهندسان مجرب و کارآمد اجرا شده و در صورتی که در اجرای آن نقصانی وجود داشته باشد، همان ریسک ها را خواهیم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید