گودبرداری به روش نیلینگ چطور انجام می شود؟

نیلینگ یکی از روش های ایجاد سازه نگهبان و مهارسازی در پروژه های گودبرداری محسوب می شود که به لحاظ زیادی با روش انکراژ شباهت دارد. برای به کار بردن روش نیلینگ، باید گودبرداری به شکل لایه به لایه و مرحله به مرحله انجام شود.

 

گودبرداری به روش نیلنیگ

در گودبرداری به روش نیلینگ، یک سری چاه های کوچک افقی در بدنه دیواره گود حفاری خواهد شد. لازم به ذکر است که حفاری این چاهک ها به وسیله دستگاه های مخصوص حفاری صورت خواهد گرفت.

پس از حفر چاهک های مخصوص در بدنه دیواره گود، باید داخل آن ها را به وسیله کابل های تنیده پر کرده و با تزریق بتن داخل بخش پایانی چاهک ها، مهار به صورت کامل انجام شود.

نیلینگ

پس از بتن ریزی، جک های کابل ها را کشیده و با مهار کردن کابل های پیش تنیده روی دیواره گود، استحکام بخشی به شکل کامل اجرا می شود. با محکم شدن بتن و بسته شدن آن، نوبت به آزاد کردن کابل ها از مهار جک می رسد. با آزاد کردن کابل ها، نیروی آزاد شده آن، به استحکام بخشی خاک و فشرده شدن آن، کمک می کند. با فشرده شدن خاک، ریسک ریزش به مراتب پایین می آید و دیواره های گود، مستحکم خواهند بود.

لازم به ذکر است که با نیلینگ می توان هزینه کمتری پرداخت کرده و در نهایت بهره وری بیشتری نسبت به روش انکراژ به دست آورد. به علاوه در این روش، حجم و مساحت کمتری از خاک را تحت سلطه سازه نگهبان درآورده و گودبرداری ساده تر پیش می رود.

همین طور در شرایطی که زمین تحت حفاری، دارای تاسیسات باشد، بهتر است از روش نیلینگ به جای انکراژ استفاده شود. در صورتی که استفاده از سازه نگهبان انکراژ، در زمین های دارای تاسیسات، دارای ریسک ها و خطرات به مراتب بیشتری است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید