سقف عرشه فولادی چیست و چه مزایایی با خود همراه دارد؟

یکی دیگر از سقف های ساختمانی که نرخ اجرای مقرون به صرفه ای داشته و دارای مزایای متعددی است، سقف عرشه فولادی می باشد. این سقف از ورق های گالوانیزه تشکیل شده است که در اکثر مواقع به شکل ذوزنقه ای هستند.  سبک بودن وزن سقف عرشه فولادی به لحاظ مصالح به کار رفته در آن، یکی از ویژگی های برجسته این نوع سقف سازه ای به حساب می آید.

 

مصالح به کار رفته در سقف عرشه فولادی

مصالح به کار رفته در ساخت سقف عرشه فولادی از جمله ورق های گالوانیزه و فلاشینگ هستند. همین طور در ساخت این نوع سقف، از بتن، میلگرد و گل میخ نیز استفاده می شود.

با توجه به مصالح به کار رفته در این سقف شاید انتظار داشته باشید که وزن قابل توجهی بر سازه تحمیل کند، اما واقعیت این است که ساختار سقف فولادی به شکلی است که در نهایت در قیاس با سایر سقف های ساختمانی، وزن کمتری دارد. به علاوه فرم اجرا و پیاده سازی آن به شکلی است که هزینه کمتری به بار آورده و از این روی عدد نهایی هزینه ساخت و ساز را کاهش می دهد.

سقف عرشه فولادی اصلی ترین مزیت سقف عرشه فولادی به جز مواردی که در بالا ذکر شد، این است که این سقف امکان بتن ریزی در یک زمان واحد همراه با اجرای سقف را فراهم می سازد.

به جز این سطح ایمنی این نوع سقف عالی به نظر می رسد. در سایر سقف های ساختمانی باید حین کار و اجرای سقف، نگرانی هایی از بابت ایمنی کارگران داشته باشیم.

اما در این سقف با توجه به یکپارچه بودن اتصال ورق های گالوانیزه، به سطحی یکدست می رسیم که می توان به راحتی روی آن راه رفته و موضوع ایمنی کارگران حین کارکرد روی این سطح، به خودی خود برطرف می گردد.

سقف عرشه فولادی

با توجه به این که در ساخت و ساز امروزی و با در نظر گرفتن قیمت گزاف مصالح ساختمانی و هزینه های جاری ساخت و ساز، به دنبال کاهش هزینه ها هستیم و در نهایت تا حد ممکن سازنده ها به صرفه جویی در ساخت و ساز می پردازند، سقف عرشه فولادی یکی از محبوب ترین سقف های ساختمانی فعلی به حساب می آید.

 

اجرای سقف فولادی

برای اجرای سقف عرشه فولادی باید ابتداگام نورد سرد ورق های فولادی انجام شده و پس از آن ورقه های فولادی به محل ساختمان آورده شوند.

در گام بعدی ورق های فولادی نصب شده و در جای خود ثابت می شوند. پس از آن گل میخ ها نصب گردیده و به ترتیب میلگرد گذاری و بتن ریزی انجام می شود. (لازم به ذکر است که برای نصب گل میخ ها در محل به هم رسیدن عرشه فولادی و تیرهای پایه بنا، از دستگاه جوش قوس الکتریکی استفاده می شود.)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید
+