سقف کرومیت چیست؟ این سقف چطور اجرا می شود؟

سقف کرومیت در واقع همان سقف تیرچه بلوک است که در آن به جای تیرچه های فلزی معمولی از تیرچه های فلزی جان باز استفاده می گردد. با توجه به میزان استحکام قابل توجه این نوع سقف و کاربری بسیار ممتاز آن، کاربرد کرومیت در بسیاری از سازه های امروزی دیده می شود.

سقف کرومیت

چیزی که در خصوص سقف کرومیت بسیار قابل توجه بوده و این سقف را به یکی از پرکاربردترین سقف های ساختمانی بدل ساخته است، امکان بتن ریزی همزمان چند سقف با به کار بردن یک سری تیرچه کرومیت است.

به این شکل نیازی نیست که هر سقف به صورت مجزا بتن ریزی شده و زمان بیشتری از این بابت گرفته شود، بلکه یکباره و به شکل همزمان تمام سقف ها بتن ریزی خواهند شد. تیرچه های کرومیت به شکل ایستاده بوده و به طور کلی شمع بندی زیر سقف را نیز حذف می کنند. این خود نکته مثبتی بوده و یک مرحله از کار اجرای سقف را کم می کند.

تیرچه های کرومیت دارای ظرفیت تحمل وزن بالایی بوده و وزن هر دو بخش بتن ها و قالب ها را متحمل می شوند. به این شکل هر دو بخش بار زنده و مرده پیش از بتن ریزی و پس از آن، به وسیله تیرچه های کرومیت قابل تحمل است و نیاز به پشتیبانی دیگری نخواهد بود. البته این موارد منوط به آن است که تیرچه های کرومیت از نوع مرغوب بوده و در ساختار آن ها هیچ ایراد و خارج بودن از استانداردی وجود نداشته باشد.

سقف کرومیت

با اضافه کردن بتن در این تیرچه ها، تمام فضای بین آن ها پر شده و سطح مقاومت تیرچه ها نیز افزایش پیدا می کند. به این صورت طبق چیزی که انتظار داریم، میزان لرزه های سقف نیز کاهش پیدا خواهد کرد. (درست مطابق با پر شدن فضای خالی میان تیرچه ها و افزایش استحکام و پایداری آن ها)

نکته: بتن ریزی تیرچه ها، با ویبره همراه خواهد بود تا هیچ روزنه و فضایی خالی نماند.

اما ببینیم چه نوع بلوک هایی در سقف های کرومیت مورد استفاده قرار می گیرند. بلوک این نوع از سقف ها، می تواند از مدل بلوک سیمانی یا بلوک سفالی باشد. همین طور در مواردی از بلوک پلی استایرن استفاده می شود.

(در صورت استفاده از بلوک های پلی استایرن، هزینه های این بخش کاهش خواهد یافت، زیرا این نوع بلوک ها از نرخ کمتری برخوردار بوده و به علاوه سبک تر نیز هستند.) بسته به نوع بلوک مورد استفاده ابعاد جداره و بخش نشیمن بلوک، تا حدودی متفاوت خواهد بود.

لازم است که حین بلوک چینی سقف کرومیت از دقت و مهارت کافی استفاده شده و هیچ گونه فضای خالی و روزنه ای در میان بلوک ها، باقی نماند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید
+