طراحی پی ساختمان با توجه به چه مواردی انجام می شود؟

طراحی پی ساختمان و تعیین طول و عرض آن با توجه به وضعیت خاک، وزن ساختمان و بنا و همین طور کیفیت خاک، شیب آن و غیره انجام می پذیرد. بدیهی است که پیش از شروع کار، وضعیت و کیفیت خاک سنجیده شده و در صورت نیاز تقویت آن صورت می گیرد.

همان طور که پیشتر نیز ذکر کردیم، پی ساختمان به منظور انتقال بار سازه به خاک و زمین، تعبیه می شود و یکی از بخش های ابتدایی ساخت و ساز محسوب می شود. در صورتی که پی ساختمان از قوت و کیفیت لازم برخوردار نباشد، نشست سازه در خاک و مشکلات دیگری را تجربه خواهیم کرد.

طراحی پی ساختمان

طراحی پی ساختمان

وزن ساختمان و قدرت خاک، تعیین کننده عرض و طول و همین طور عمق پی های ساختمان خواهد بود. همچنین با سنجش خاک و تطابق آن با فشار وارد آمده از سوی سازه به زمین، ابعاد پی ها مشخص می شود.

البته در صورتی که ساختمان دارای ابعاد به مراتب کوچک تری بوده و زیربنای محدودتری داشته باشد، نیازی به سنجش مکانیک خاک نبوده و تنها با رویت وضعیت زمین و همین طور در نظر گرفتن تعداد طبقات و شکل طراحی آن ها، وضعیت فوندانسیون تعیین شده و طراحی پی ساختمان انجام می پذیرد.

طراحی پی ساختمان

در گام بعدی نوع پی ساختمان تعیین خواهد شد که به لحاظ مصالح به کار برده شده در آن، می تواند سنگی، آجری یا بتنی باشد. همین طور مدل های مختلف فوندانسیون نیز با توجه به ابعاد سازه، تعداد طبقات آن و فرم ساختمان، مشخص خواهد شد. ممکن است به فراخور نوع سازه از پی منفرد یا نواری استفاده کرده یا پی گسترده را ترجیح بدهید.

پی ساختمان که از آن به نام فوندانسیون یا شالوده نیز یاد می شود، قسمتی از ساختمان است که در تماس مستقیم با زمین و خاک بوده و بنا کردن قوی آن، موجب جلوگیری از سقوط یا نشست سازه خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید