معیارهای طراحی پی چطور تعیین می شوند؟

معیارهای طراحی پی در بخش های مختلف ورود کرده و از بررسی وضعیت خاک تا تعداد طبقات سازه، مساحت آن و غیره را در بر می گیرد. در حقیقت بررسی وضعیت و شرایط خاک، یکی از ابتدایی ترین اقداماتی است که در ساخت یک سازه مورد توجه قرار می گیرد.

به این شکل با کشف ضعیف بودن خاک، حتی ممکن است از ساخت ساختمان بتنی، صرف نظر شود. بدیهی است که وزن ساختمان بتنی به مراتب سنگین تر بوده و در شرایطی که خاک دارای ضعف باشد، علی رغم پی ریزی قوی، ریسک بالایی وجود خواهد داشت.

معیارهای طراحی پی

به این ترتیب لازم است که حتما میزان رطوبت خاک سنجیده شده و سطح تراکم آن نیز مورد مقیاس قرار بگیرد. برای طراحی پی ساختمان، باید ظرفیت باربری خاک محاسبه گشته و پی ریزی متناسب با آن انجام شود.

از آن جایی که سطح آب های زیرزمینی نیز برای ساخت طبقات منفی اهمیت زیادی دارد، لازم است که حتما سطح آب های زیرزمینی مشخص شده و متناسب با آن ها تعیین طبقات منفی و همین طور طراحی پی ساختمان انجام پذیرد.

همین طور حتما سطح آب های زیرزمینی و فاصله آن با سطح زمین مورد سنجش قرار می گیرد و در صورتی که سطح آب های زیرزمینی به نسبت بالا باشد، نباید ساختمان را با طبقات منفی 1 و بیشتر همراه ساخت. در این صورت ساختمان از همکف آغاز می شود و طبقات منفی برای آن نداریم.

 

 

به علاوه در زمین هایی که دارای خاک آلی قابل توجهی هستند، عمق پی بیشتر از سطح لایه های آلی در نظر گرفته خواهد شد. به این صورت پی را طوری طراحی می کنند که در عمقی پایین تر از سطح خاک با لایه های آلی، وارد شود.

نکته: انجام آزمایش خاک و همین طور در نظر گرفتن تعداد طبقات و مساحت سازه، از اصلی ترین معیارهای طراحی پی ساختمان است که باید حتما پیش از شروع طراحی و اجرای کار، به درستی تحت بررسی و مطالعه قرار بگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید