دانلود پاورپوینت تحلیل شهرک اکباتان تهران + نقشه فازها + اتوکد

معماری شهرک اکباتان تهران یکی از جالب ترین و معروف ترین طرح ها را دارد که در منطقه 5 تهران واقع شده است. این ساختمان های شهرک اکباتان است که یکی از برترین نمونه های شهرک سازی در کشور می باشد. شهرک اکباتان امروزه یکی از کارآمدترین شهرک های مسکونی در کشور شناخته می شود. در این مطلب با دانلود پاورپوینت تحلیل شهرک اکباتان تهران به همراه ارائه نقشه های هر سه فاز این شهرک در خدمت شما خواهیم بود.

تاریخچه معماری شهرک اکباتان تهران

زمانی که از سمت غرب تهران، به این شهر وارد می شوید، ساختمان هایی بلند مرتبه و یک شکل با نمای بتنی ساده و پنجره هایی کشیده نظر شما را جلب می کند. معماری و طرح ساخت شهرک اکباتان تهران توسط مهندس ایرانی رحمان گلزار شبستری انجام شد که به اشتباه و در باور عموم معماری این مجموعه در طی سالیان سال به مهندس آمریکایی جوردن گروزِن نسبت داده می شده است.

پاورپوینت تحلیل شهرک اکباتان تهران

ساخت این شهرک توسط شرکت اِستارِت که آن هم در ایالات متحده قرار داشت، انجام شد. البته باید گفت که تنها فاز یک شهرک اکباتان تا قبل از انقلاب اسلامی توسط این شرکت انجام شد و پس از انقلاب ساخت آن را، شرکت خصوصی نوسازی و عمران اکباتان بر عهده گرفت.

 از دلایل انتخاب موقعیت زمین احداث پروژه شهرک اکباتان می توان به نزدیکی به فرودگاه و گسترش واحدهای مسکونی و صنعتی شهر تهران به سمت غرب اشاره کرد.

پلان معماری شهرک اکباتان

شهرک اکباتان به دلیل اینکه طبق الگوی معماری سبک بین الملل طراحی شده بود و با الگوهای معماری ایرانی همخوانی نداشت و فاقد سرزندگی و نشاط کافی برای افراد بود، مورد انتقاد بسیار قرار گرفت. اما امروزه می توان گفت به دلیل پیش بینی های لازم در فراهم آوردن زیر ساخت های مناسب برای افراد، این شهرک مزیت های بسیاری دارد و ساکنان آن نیز از سکونت در این شهرک راضی هستند.

پاورپوینت تحلیل شهرک اکباتان تهران

شهرک اکباتان در سه فاز طراحی شده است. هر فاز چندین بلوک دارد و هر کدام از بلوک ها شامل چندین واحد مسکونی و تجاری هستند. هر کدام از بلوک ها دارای چندین ورودی مجزا می باشند.

شهرک اکباتان در 33 بلوک 5، 9، 12 و 15 طبقه ای طراحی شده است. تعداد واحدهای مسکونی طراحی شده در این شهرک به 15593 واحد می رسد. در این شهرک علاوه بر بلوک های مسکونی، فضاهای تجاری، اداری و درمانی نیز در نظر گرفته شده است. بیشتر مراکز تجاری در فاز یک شهرک اکباتان قرار گرفته اند.

یک – دانلود پاورپوینت تحلیل شهرک اکباتان

در سال های گذشته قسمت شرقی شهرک اکباتان به وسیله دیواری از کوی بیمه جدا شده بود. اما با درخواست اهالی، این دیوار تخریب شد تا ساکنان کوی بیمه نیز بتوانند از امکانات داخل شهرک استفاده کنند. تخریب این دیوار باعث ایجاد کاربری های تجاری بسیاری در خیابان بین شهرک اکباتان و کوی بیمه شد و این خیابان را به یک راسته مهم تبدیل کرد.

تحلیل شهرک اکباتان تهران

از نظر فضاهای عمومی شهرک اکباتان تهران دارای دو ایستگاه مترو، یک بیمارستان، چند کتابخانه و مدرسه، دو بازار روز، یک خانه اسباب بازی، یک خانه سلامت، یک خانه فرهنگ، دو باشگاه ورزشی (پاس و راه آهن) و چند مسجد است که نیازهای روزانه ساکنان را بر طرف می نماید.

 

موارد موجود در پاورپوینت تحلیل شهرک اکباتان :

 • پاورپوینت تحلیل شهرک اکباتان (35 اسلاید)
 • فایل ورد تحلیل شهرک اکباتان ( 4 صفحه)
 • پلان های فاز 1 اکباتان (فایل پی دی اف 15 صفحه) شامل تیپ بندی
 • پلان های فاز 2 اکباتان (فایل پی دی اف 33 صفحه) شامل تیپ بندی
 • پلان های فاز 3 اکباتان (فایل پی دی اف 14 صفحه) شامل تیپ بندی
 • و …

 

 • قیمت : 13/500 تومان

 

 

دو – دانلود پلان اتوکدی شهرک اکباتان

فاز یک شهرک اکباتان از ده بلوک تشکیل شده است که این ده بلوک توسط استادیوم راه آهن به دو قسمت چهار و شش تایی تقسیم شده اند. فاز دو شهرک اکباتان تهران نوزده بلوک و فاز سه این شهرک شامل چهار بلوک می باشد.

در معماری شهرک اکباتان تهران فاز یک و فاز سه از نظر کلیت بلوک ها و از نظر پلان واحدها، مشابه به هم هستند. اما در فاز دو حجم کلی بلوک ها و پلان واحد ها متفاوت طراحی شده اند.

پاورپوینت تحلیل شهرک اکباتان تهران

در طراحی بلوک های فاز یک شهرک اکباتان، بلوک ها به صورت پلکانی تغییر ارتفاع داده اند که در کمترین ارتفاع، ساختمان ها پنج طبقه اند. این مدل از طراحی باعث می شود که وسعت دید برای دیگر بلوک ها ایجاد و احساس وجود برج های مرتفع در کنار یکدیگر، تعدیل شود. اما طراحی فاز دو شهرک اکباتان به شکل دیگری است و این پلکانی بودن در طراحی فاز دو لحاظ نشده است و در آنجا با برج های مرتفع بیشتری در کنار یکدیگر مواجه هستیم.

نقشه اتوکد شهرک اکباتان

در طراحی پلان بلوک های فاز دو برای تقسیم فضایی، مفصل هایی در نظر گرفته شده است. این مفصل ها به عنوان مرکز سیرکولاسیون عمودی (آسانسورها و پله های اضطراری) در طبقات هستند. فضای تقسیم در بلوک های فاز یک به صورت دیگری است، ورودی مخصوص به خود و نوع خاصی از تقسیم فضایی را دارد.

از لحاظ سازه ای شهرک اکباتان به گونه ای طراحی شده است که به گفته سازندگانش در برابر زلزله 9 ریشتری نیز مقاومت دارد.

 

موارد موجود در پکیج شهرک اکباتان :

 • نقشه اتوکد کوی بیمه – شهرک اکباتان
 • نقشه اتوکدی غرب شهرک اکباتان
 • نقشه اتوکد شهرک آپادانا – شهرک اکباتان

 

 • قیمت : 12/500 تومان

 

در سایت فایل معماری بیشتر مناطق تهران تحلیل و بررسی شده است. برای دسترسی به این مطالب می توانید از لینک های زیر استفاده کنید :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید
+