پی ساختمان چیست و باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

پی ساختمان که به آن فوندانسیون نیز گفته می شود، دقیقا بخشی از ساختمان است که به طور مستقیم با خاک و زمین در تماس بوده و بار ساختمان را به زمین وارد می کند. در صورتی که پی ساختمان به درستی برقرار و ایجاد شده باشد، سازه ایستایی و دوام خوبی داشته و مشکلاتی از جمله نشست کردن یا بدتر از آن تخریب و واژگونی را تجربه نخواهد کرد.

پی ساختمان

پی ساختمان | فوندانسیون

فونداسیون کاری ساختمان باید به ترتیب باشد که ساختمان نشست نکند. البته در نظر داشته باشید که پس از ساخت اولیه ساختمان، مقداری نشست را به صورت طبیعی خواهیم داشت و تنها باید این نشست در حد استاندارد بوده و از آن تجاوز نداشته باشد.

به جز این ایجاد کردن پی متناسب با سازه، باعث می شود که میزان نشست طبیعی و استاندارد در تمام نقاط ساختمان به صورت یکسان باشد. توجه داشته باشید که اگر این میزان نشست در بخش های مختلف سازه نامتناسب اتفاق بیفتد، تا چه اندازه مشکل ساز خواهد بود و خود موجب برهم خوردن توازن بنا می گردد.

پی ساختمان

در صورتی که پی ساختمان به درستی پایه ریزی نشده باشد، باری که از ساختمان به خاک از طریق پی وارد می شود، به درستی متحمل نگشته و موجب شکست در بخش زیرین ساختمان خواهد شد. این خود زمینه تخریب بیشتر و نااستواری سازه را رقم خواهد زد.

چنین چیزی شاید در کوتاه مدت نشان داده نشود، اما حتما در بلند مدت آثار آن را مشاهده خواهید کرد. از این روی به هیچ وجه نباید نسبت به پی ریزی صحیح و اصولی ساختمان سهل انگاری صورت بگیرد و لازم است که حتما مهندس ناظر بر این مرحله نظارت کامل داشته باشد.

 

 

نبود پی درست و یا به هر شکلی ضعیف بودن آن، باعث می شود تا بر اثر عوامل مختلف و یا تکان های بسیار جزئی و غیرمخرب، ساختمان واژگون شود. این در خصوص بناهایی که با کمترین لرزه فرو ریخته و یا بر اثر عوامل دیگر تخریب می شوند، صدق پیدا می کند.

با این حساب می توان نتیجه گرفتن که ایجاد فوندانسیون استاندارد و مناسب، پیش از هر چیزی موجب دوام و ثابت کردن مقاومت بنا خواهد شد و از نشست سازه نیز بیش از میزان استاندارد، جلوگیری به عمل خواهد آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید