در چه شرایطی از پی های چاهی استفاده می کنیم؟

همان طور که می دانید فوندانسیون و پی برای انتقال بار سازه به خاک و زمین مورد استفاده قرار گرفته و یکی از مراحل ابتدایی ساخت و ساز یک بنا محسوب می شود. در این راستا انواع پی های ساختمان با مواد اولیه مصالح مختلف و نوع ایجاد و کاربری متفاوت، وجود دارند که بسته به وضعیت خاک و سازه، یکی از آن ها انتخاب خواهد شد. یکی از انواع این فوندانسیون ها، پی های چاهی هستند که در انتقال بار بنا به خاک، عملکردی قوی از خود نشان می دهند.

پی های چاهی

همیشه خاک محل مورد نظر که برای ساخت و ساز در نظر گرفته ایم، به اندازه کافی استحکام ندارد و در بسیاری مواقع با خاک زمین همراه با شرایط ضعیف و عدم تحمل بار کافی روبرو هستیم. در این مواقع راه حل منطقی چیست؟ در چنین وضعیتی از پی هایی استفاده می شود که قدرت دریافت بار سازه را بیشتر کرده و به شکلی مستقیم یا غیرمستقیم تحمل خاک را بالا ببرند.

فنداسیون چاهی نیز از همین دسته کاربردها بوده و در شرایطی که لایه های سطحی خاک به اندازه کافی ظرفیت تحمل بار سازه را ندارند، از این پی ها استفاده می شود تا بار ساختمان به لایه های عمیق تر بنا منتقل شده و ظرفیت لازم ایجاد شود.

 

 

به این صورت پی های چاهی، بار بنا را به لایه های سنگی یا جایی که ظرفیت تحمل بار سازه وجود داشته باشد، منتقل خواهد کرد. از این لحاظ، شباهت زیادی میان پی های چاهی و پی های شمعی وجود دارد، اما تفاوت میان این دو آن جاست که پی های چاهی عمقی کمتر از پی های شمعی دارند. به واقع پی های شمعی به لایه های زیرین تر خاک نفوذ کرده و استحکام را در جایی عمیق تر ایجاد می کنند.

به این ترتیب می توان گفت:

در صورتی که لایه های بالایی خاک ضعیف باشد، از فوندانسیون پی شمعی یا چاهی استفاده می شود. حال اگر لایه های سنگین و محکم خاک در فاصله نسبتا کمتری با لایه های رویی قرار داشته باشند، ترجیحا از پی های چاهی بهره برده خواهد شد. اما اگر برای رسیدن به لایه های سنگی و محکم، نیاز به حرکت بیشتر در عمق و به سمت پایین باشد، از پی های شمعی استفاده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید