پی های کیسون چه کاربردی دارند؟

با در نظر گرفتن این موضوع که گاهی اوقات باید سازه ای را در آب بسازیم، می توان به این نقطه رسید که نوع خاصی از پی ساختمانی با مقاومت در برابر آب نیاز خواهیم داشت. پی های کیسون درست همان نوع فوندانسیون هستند که در مناطق آبی مورد استفاده قرار می گیرند. خاصیت اصلی این نوع پی ساختمان، مقاومت در برابر آب بوده و از این جهت از آن ها در ساخت انواع پل هایی که پایه در آب دارند، سدها و هر ساختمانی که دارای پایه در آب باشد، استفاده خواهد شد.

این نوع پی و فوندانسیون انواع مختلفی داشته و بسته به نوع سازه، ابعاد آن و همین طور وضعیت آب و خاک، یکی از ترکیب های آن در پی ریزی استفاده خواهد شد.

انواع پی های کیسون

 

انواع پی های کیسون

پی های کیسون در انواع حفاری شده، کیسون باز، کیسون جعبه ای، کیسون پنوماتیک و  کیسون ورقه ای تقسیم می شوند. به هر ترتیب که نیاز به پی ریزی سازه در آب باشد، به فراخور موقعیت سازه از یکی از انواع پی های کیسون استفاده خواهد شد.

با توجه به این که غالبا بار وارد آمده از سازه های آبی به سطح خاک بسیار بالا است و چیزی که در یک پل یا سد می بینیم، قابل توجه می باشد، می توان برآورد کرد که این نوع پی وزن زیادی از ساختمان را به زمین منتقل می کند.

نکته: لازم به ذکر است که پی های کیسون به جز پی ریزی در آب، در مواقعی که نیازمند کاهش میزان صدا و لرزش باشیم نیز کاربرد دارند. به واقع استحکام قابل توجه این نوع پی، در شرایط ویژه صنعت ساختمان سازی، بسیار کارآمد بوده و می تواند سازه های خاص را پشتیبانی کند. همین طور اگر سازه به شکلی باشد که نیاز به پتانسیل بارگذاری دیواری و محوری بالا باشد، این نوع پی ساختمانی عملکردی تاثیرگذار و مثبت در قیاس با سایر انواع فوندانسیون خواهد داشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید