انواع پی گذاری ساختمان کدامند و در چه مواردی کاربرد دارند؟

پی گذاری ساختمان بخش مهمی از عملیات پایه ای ساخت و ساز یک بنا را به خود اختصاص می دهد و اهمیت بسیار زیادی دارد که این بخش با دقت و استانداردهای کامل و به روز همراه باشد. پیش از هر چیز باید به این موضوع توجه داشته باشید که سطح بالایی پی ساختمان باید از سطح یخبندان پایین تر قرار داده شود. همین طور سطح پایینی آن نیز باید از عمق ایستایی بالاتر باشد.

انواع پی گذاری ساختمان

انواع پی گذاری ساختمان را در چهار ساختار زیر قرار داد:

همین طور از لحاظی دیگر پی ها را انواع پی منفرد، پی مرکب، پس گسترده و پی تسمه ای و … تقسیم بندی می کنیم:

انواع پی گذاری ساختمان

 

پی منفرد

پی منفرد به نوعی از پی ساختمان گفته می شود که به شکل نقطه به نقطه و کاملا مجزا بار هر ستون را به زمین وارد می کند. در این نوع فوندانسیون کاری ساختمان، از میلگردها برای تقویت بتن استفاده می شود.

 

پی مرکب

پی مرکب در شرایطی که ستون ها در فواصل تقریبا کمی از هم جای گرفته باشند، کاربرد خواهد داشت. از این نوع پی به صورت استفاده می شود که بار منتجه از مرکز ثقل عبور کرده و فشار را به شکل یکنواخت و یکپارچه به زمین وارد کند. در صورتی که دو ستون اختلاف بار قابل توجهی داشته باشند، باید از پی ذوزنقه ای برای وارد کردن فشار آن ها به زمین استفاده کرد و پی معمولی جوابگو نخواهد بود.

 

پس تسمه ای

پی تسمه ای در شرایطی که ستون ها در فواصل بیشتری نسبت به یکدیگر قرار گرفته باشند، کاربرد دارد. به این شکل تیر تسمه ای می تواند میزان مقاومت بالاتری در برابر سرفصل هایی چون واژگونی سازه ایجاد کند.

 

پی گسترده

در شرایطی که وزن ساختمان بالا باشد یا بستر خاک به اندازه کافی مناسب برآورد نشود، از پی گسترده به شکل یک دال بتنی گسترده شده زیر مساحت ساختمان استفاده می شود تا استقامت لازم را به وجود بیاورد. همین طور اگر در محل ساخت و ساز، ریسک نشست خاک بالا باشد، توصیه به استفاده از پی گسترده خواهد شد.

نکته: لازم به ذکر است که در ساختمان های شیب دار، از پی نواری به شکل پله ای استفاده می شود که در حقیقت زیر هر ردیف ستون قرار خواهد گرفت.

یادآوری: در توضیح عمق یخبندان در یک سازه باید گفت که این عمق به سطحی از خاک گفته می شود که در سردترین روز سال، یخ می بندد. با توجه به شرایط آب و هوایی مناطق جغرافیایی مختلف، عمق یخبندان در این نواحی متفاوت خواهد بود و یک مقیاس از پیش تعیین شده و استاندارد برای تمامی نقاط نیست که بتوان آن را از پیش بیان کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید