گودبرداری به روش خرپا چیست؟

گودبرداری به روش خرپا در حقیقت گودبرداری با ایجاد سازه نگهبان خرپایی است. این یکی از رایج ترین و کارآمدترین روش های استحکام بخشی به گود است که به ویژه در گودهای با عمق میانه (نه چندان کم و نه چندان زیاد)، مورد استفاده قرار می گیرد.

گودبرداری به روش خرپا

در این روش از گودبرداری، خرپاها یا پروفیل های فولادی را در فاصله های منظم و از پیش تعیین شده، به دیوار گود، تکیه می دهند. به این صورت خرپاها، فشاری که از سربار خاک ایجاد می شود را متقبل شده و به دوش می کشند. این فشار از طریق خرپاها از دیواره گود گرفته شده و به کف زمین منتقل می گردد.

گودبرداری به روش خرپا

محل قرار گرفتن خرپاها، در نقشه گودبرداری تعیین شده است و در صورتی که بخواهیم پیش از شروع گودبرداری، سازه را ایجاد کنیم، چاهک هایی در نقاط تعیین شده حفظ خواهند شد و خرپاها به این شکل در جای خود قرار می گیرند. در نظر داشته باشید که عمق چاهک های حفر شده جهت جایگذاری خرپاها، باید حتما به اندازه ای استاندارد (معمولا معادل 1 متر)، از عمق گود بیشتر باشد تا استحکام بخشی به خوبی صورت بگیرد.

پس از قرار دادن خرپاها در جای خود نیز معمولا پای آن ها را بتن کاری می کنند تا کاملا در جای خود محکم شوند. همین طور از چند ردیف جوش نیز در بخش انتهایی ستون با بتن استفاده می شود.

گودبرداری به روش خرپا

برای اجرای سازه نگهبان خرپایی، باید به شرایط خاک و عمقی که برای گودبرداری در نظر گرفته شده است، توجه کامل صورت بگیرد. در شرایطی که عمق گودبرداری از حد متوسط بیشتر باشد، روش های دیگری ترجیح داده خواهد شد.

همین طور حذف این روش از ایجاد سازه نگهبان حتی در زمین های محدود و با وسعت کم، به هیچ وجه قابل قبول نیست و حتما باید علی رغم کوچک بودن گود یا کم بودن عمق آن، سازه نگهبان ایجاد شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید