پی بتنی چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

همان طور که پیشتر نیز گفتیم پی ساختمان یا فوندانسیون انواع مختلفی دارد که به شکل کارگزاری یا مصالح به کار رفته در آن، دسته بندی می شوند. یکی از بهترین و کارآمدترین انواع فوندانسیون های ساختمان، پی بتنی است. از آن جایی که بتن دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر سایر مصالح ساختمانی است، بدیهی می باشد که پی بتنی نیز از دوام و استحکام بالایی برخوردار بوده و جهت مقاوم سازی و پی ریزی ساختمان های عریض و آسیب پذیر، مناسب ترین باشد.

پی بتنی

پی بتنی یا فوندانسیون بتنی

از آن جایی که بتن قوی ترین و مقاوم ترین نوع سنگ مصنوعی به شمار می آید، به کار بردن آن در هر ساختمانی، متضمن استحکام سازه آن خواهد بود. در صورتی که ساخت و ساز در منطقه ای زلزله خیز جریان داشته باشد، بهترین نوع پی برای آن، پی بتنی یا فوندانسیون بتنی خواهد بود.

معمولا در شرایطی که ساختمان دارای طبقات بیش از دو یا سه عدد باشد، از پی بتنی استفاده می شود و به ویژه این نوع پی در مناطق زلزله خیز، مورد استفاده بیشتری دارد. با این همه حتی برای ساختمان های تک طبقه و دو طبقه نیز م یتوان از پی بتونی با فرم نواری استفاده کرده و به این شکل از مقاومت بالای آن، برخوردار شد.

فوندانسیون بتنی

از آن جایی که زاویه پخش بار در فوندانسیون بتنی چیزی بین 30 درجه تا 45 درجه است، این پی ها را به شکل پلکانی یا به فرم سومل یا هرم ناقص می سازند. به این ترتیب میزان بتن مورد نیاز، به عنوان مصالح کار، تا حدودی کاهش یافته و ضمن مقاوم سازی بار بنا، هزینه جویی در مخارج به وجود می آید.

مراحل پی سازی با بتن به این صورت است که پیش از هر چیزی کف پی را به میزان 10 سانتی متر مگر خواهند ریخت. مکر همان بتن بوده که در آن میزان سیمان کمتری به کار برده شده است. به این صورت سطح خاک و بتن اصلی از یکدیگر جدا شده و یک توازن و تراز مناسب برای بتن ریزی مرحله اصلی، ایجاد می شود.

 

 

پس از آن نوبت به مرحله قالب بندی می رسد. در این فاز باید روی بتن مگر پی را به وسیله تخته های مخصوص، قالب بندی کننده و بعد از آن ها قالب ها را با بتن پر کرده و به خوبی می کوبند تا بتن جا بیفتد. پس از آن بتن به خوبی جای افتاده و به بار می شیند.

نکته: در صورتی که  بتون از نوع مسلح در نظر گرفته شده باشد، لازم است که در وهله ی اول، میلگرد در قالب جاسازی شده ، پس از آن عملیات بتن ریزی آغاز شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت هرگونه مشکل با آیدی ما در تلگرام در ارتباط باشید :کلیک کنید